Huawei MatePad 11 vs Samsung Galaxy Tab S10 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei MatePad 11 | Samsung Galaxy Tab S10 FE |
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
7250 mAh
|
8000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jun 02, 2021 | Apr 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $499 | €579 12GB/256GB - $569 | €629 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 10.01 x 6.53 x 0.24 inches 254.3 x 165.8 x 6.0 mm |
|
| Weight | |
| 17.64 oz / 500.0 g Wi-Fi only version - 497 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Matte Gray | Black, Grey, Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR | IPS LCD, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 703 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) | Exynos 1580 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 650 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB/64GB 6GB/128GB |
8GB/128GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC up to 2048 GB |
| OS | |
| HarmonyOS | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1352 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 3866 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 1332 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1268 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7250 mAh | 8000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
7h 6min
Browsing
16h 30min
Video
9h 52min
Gaming
10h 46min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 8 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 17.53 oz / 497.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|