Huawei Mate X vs Samsung Galaxy A35 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X | Samsung Galaxy A35 5G |
|
Released
·
Nov 15, 2019
|
Released
·
Mar 15, 2024
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
6.6-inch · 2340x1080px
|
|
Quad camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 512GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | Mar 11, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| $2299 | 6GB/128GB - $369 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 5.76 x 0.43 inches 161.3 x 146.2 x 11 mm |
6.37 x 3.07 x 0.32 inches 161.7 x 78.0 x 8.2 mm |
| Folded | |
| 6.35 x3.08 x0.43 inches (161.3 x 78.3 x 11 mm) | |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP67 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Blue | Iceblue, Lilac, Navy, Lemon |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.86% screen-to-body | 6.6-inch, 84.75% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 390 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
| Features | |
| Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.6 inches 2480 x1148 px Part of the main display |
|
| Rear cover display | |
| 6.4 inches 2480 x892 px Part of the main display |
|
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1531 (Good) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.4 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/512GB | 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1027 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2937 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 811 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 807 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
14h 40min
Video
8h 15min
Gaming
9h 55min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 40 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 13 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
|
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n77, n78, n79 | n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA, UMTS | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|