Huawei Mate X vs Honor 100 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate X | Honor 100 Pro |
|
Released
·
Nov 15, 2019
|
Released
·
Nov 23, 2023
|
|
8.0-inch · 2480x2200px
|
6.8-inch · 2700x1224px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 512GB
|
12GB · 256GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 24, 2019 | Nov 23, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $2299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 5.76 x 0.43 inches 161.3 x 146.2 x 11 mm |
6.44 x 2.94 x 0.32 inches 163.7 x 74.7 x 8.2 |
| Folded | |
| 6.35 x3.08 x0.43 inches (161.3 x 78.3 x 11 mm) | |
| Weight | |
| 10.41 oz / 295.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Blue | Black, Silver, Blue, Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 86.86% screen-to-body | 6.8-inch, 91.30% screen-to-body |
| Type | |
| OLED | OLED, 120Hz, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2480x2200px, 414 PPI | 2700x1224px, 19.85:9 ratio, 437 PPI |
| Features | |
| Folding around the outside, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
| Front cover display | |
| 6.6 inches 2480 x1148 px Part of the main display |
|
| Rear cover display | |
| 6.4 inches 2480 x892 px Part of the main display |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2600 MHz ARM Cortex-A76 and ARM Cortex-A55 |
Octa-core 1x3.2GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Mali-G76 MP10 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/512GB | 12GB/256GB 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Huawei SuperCharge | Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 100.0W Wireless: 66.0W |
|
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera, Doubles as a selfie camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 40 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Telephoto, OIS, Laser and PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/4" |
50 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 16 MP (Ultra-wide, Laser and PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm |
32 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
Yes |
| Front | |
| 50 MP (Dual-Camera) | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA, UMTS | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB Internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|