Huawei Mate 50 Pro vs OPPO Find X6 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 50 Pro | OPPO Find X6 Pro |
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
6.8-inch · 3168x1440px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 21, 2023 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
6.49 x 3.00 x 0.36 inches (~0.53 inches with camera bump) 164.8 x 76.2 x 9.1 mm (~13.52 mm with camera bump) Vegan Leather back version - 164.8 x 76.3 x 9.5 mm |
| Weight | |
| 7.62 oz / 216.0 g Vegan Leather back version - 218 g |
|
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.44% screen-to-body | 6.8-inch, 89.99% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | AMOLED, 120Hz, HDR, 2500 nits |
| Resolution | |
| 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI | 3168x1440px, 19.8:9 ratio, 510 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.19GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB |
12GB (LPDDR5)/256GB (UFS 4.0) 16GB/256GB 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | |
| OS | |
| Android | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 1525 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5202 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3712 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 1736 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W | Wired: 100.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 4min
Video
9h 15min
Gaming
8h 47min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/1.56" |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (60 fps), 720p (60 fps) |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 32 MP (Autofocus) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM
| Memory | 16GB |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
With Vegan Leather back
| Dimensions |
6.49 x 3.00 x 0.37 inches 164.8 x 76.3 x 9.5 |
|---|---|
| Weight | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5), Leathe |
Discover more
|
|