Huawei Mate 50 Pro vs Huawei nova 10 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Huawei Mate 50 Pro | Huawei nova 10 |
|
Released
·
Sep 28, 2022
|
Released
·
July 2022
|
|
6.7-inch · 2616x1212px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4700 mAh
|
4000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.38 x 2.97 x 0.33 inches 162.1 x 75.5 x 8.5 mm |
6.39 x 2.91 x 0.27 inches 162.2 x 73.9 x 6.9 mm |
| Weight | |
| 5.93 oz / 168.0 g | |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Purple, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 91.44% screen-to-body | 6.7-inch, 89.53% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2616x1212px, 19.5:9 ratio, 428 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8+ Gen 1 SM8475 (4 nm) | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
| Processor | |
| 1x3.19GHz Cortex-X2 3x2.75GHz Cortex-A710 4x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 642L |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| Nano Memory (NM) up to 256 GB | not expandable |
| OS | |
| Android | Android |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh | 4000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging |
Fast charging Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 66.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser autofocus, PDAF) Aperture size: F1.4/F4.0 Focal length: 24 mm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Focal Length: 13 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 64 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Aperture size: F3.5 Focal Length: 90 mm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p, 720p |
| Front | |
| 13 MP (Dual-Camera) | 60 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Gesture, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 2 |
|---|---|
With Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With HarmonyOS
| OS | HarmonyOS 3 |
|---|---|
Discover more
|
|