Honor 70 vs Blackview BV9200 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 70 | Blackview BV9200 |
|
Released
·
Jun 02, 2022
|
Released
·
Jan 09, 2023
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
4800 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.35 x 2.89 x 0.31 inches 161.4 x 73.3 x 7.9 mm |
6.87 x 3.22 x 0.54 inches 174.45 x 81.8 x 13.6 mm |
| Weight | |
| 6.28 oz / 178.0 g | 10.93 oz / 310.0 g |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Midnight Black, Emerald Green, Icelandic Frost, Crystal Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 90.72% screen-to-body | 6.6-inch, 73.53% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2408x1080px, 20( ratio, 400 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 4.4 (Poor) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 778G+ SM7325-AE (6 nm) | MediaTek Helio G96 MT6781 |
| Processor | |
| 1x2.5GHz Cortex-A78 3x2.4GHz Cortex-A78 4x1.9GHz Cortex-A55 |
2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 642L | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| Android (12) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4800 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging Reverse wired charging |
Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 66.0W | Wired: 66.0W Wireless: 30.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 54 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.49" |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP Aperture size: F2.4 |
0.3 MP VGA (Depth information) |
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) | Yes |
| Front | |
| 32 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|