Honor 10 Lite vs Samsung Galaxy A15 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Honor 10 Lite | Samsung Galaxy A15 5G |
|
Released
·
Nov 21, 2018
|
Released
·
Dec 16, 2023
|
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
6.5-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
4GB · 128GB
|
|
3000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 21, 2018 | Dec 11, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| $200 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.09 x 2.90 x 0.31 inches 154.8 x 73.64 x 7.95 mm |
6.30 x 3.02 x 0.33 inches 160.1 x 76.8 x 8.4 mm |
| Weight | |
| 5.71 oz / 162.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Red, White | Blue Black, Light Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 83.08% screen-to-body | 6.5-inch, 84.49% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 415 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 396 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1072 (Average) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| HiSilicon Kirin 710 (12 nm) | Mediatek Dimensity 6100+ (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x2.2GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Mali-G51 MP4 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/64GB 3GB/32GB 4GB/64GB |
4GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | microSDXC up to 1000 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 683 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1728 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 340 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 335 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3000 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 43min
Browsing
10h 41min
Video
12h 15min
Gaming
10h 19min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (60 fps) Time-lapse video, Video calling, Video sharing |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 24 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
122
Overall
136
Photo
107
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n41, n66, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSPA, HSUPA | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Alternative variants
with 4 GB RAM
| Memory | 4GB |
|---|---|
with 32 GB storage
| Memory | 3GB/32GB |
|---|---|
Discover more
|
|