Google Pixel 9 Pro XL vs OnePlus 15 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro XL | OnePlus 15 |
|
Released
·
Aug 22, 2024
|
Released
·
Oct 28, 2025
|
|
6.8-inch · 2992x1344px
|
6.8-inch · 2772x1272px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5060 mAh
|
7300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 27, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $1099 | 12GB/256GB - $899 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.41 x 3.02 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 162.8 x 76.6 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
6.35 x 3.02 x 0.32 inches 161.4 x 76.7 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.80 oz / 221.0 g | 7.44 oz / 211.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Infinite Black, Ultra Violet, Sand Storm |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.8-inch, 89.28% screen-to-body | 6.8-inch, 90.86% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 165Hz, HDR10+, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2992x1344px, 20:9 ratio, 482 PPI | 2772x1272px, 19.5:9 ratio, 450 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2679 (Excellent) | 3472 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 SM8850-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.1) 16GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1967 | 3493 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4775 | 10692 |
| 3D Mark High | |
| 2569 | 5328 |
| 3D Mark Low | |
| 2044 | 5110 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5060 mAh, Li - Ion | 7300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 37.0W Wireless: 23.0W |
Wired: 80.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
7h 18min
Browsing
18h 52min
Video
9h 24min
Gaming
10h 4min
Battery Life Estimate
10h 44min
Browsing
30h 6min
Video
12h 37min
Gaming
14h 16min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN1 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/2.88" Pixel size: 0.61 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.5x Aperture size: F2.8 Focal Length: 80 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 42 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
151
Overall
159
Photo
142
Video
151
Overall
159
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n71, n75, n77, n78 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|