Google Pixel 9 Pro vs Samsung Galaxy S26 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 9 Pro | Samsung Galaxy S26 |
|
Released
·
Sep 04, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
6.3-inch · 2856x1280px
|
6.3-inch · 2340x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
16GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
4700 mAh
|
4300 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Aug 13, 2024 | Feb 25, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/128GB - $999 | €1229 | 12GB/256GB - $899 12GB/512GB - $1300 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.83 x 0.33 inches (~0.47 inches with camera bump) 152.8 x 72.0 x 8.5 mm (~12 mm with camera bump) |
5.89 x 2.82 x 0.28 inches (~0.39 inches with camera bump) 149.6 x 71.7 x 7.2 mm (~10 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.02 oz / 199.0 g | 5.89 oz / 167.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Ultrasonic in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Porcelain, Hazel, Rose Quartz | Cobalt Violet, Sky Blue, Black, White, Silver Shadow, Pink Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.3-inch, 86.95% screen-to-body | 6.3-inch, 91.24% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2856x1280px, 20:9 ratio, 497 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2655 (Excellent) | 2425 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G4 (4 nm) | Snapdragon 8 Elite Gen 5 for Galaxy SM8850-1-AD (3 nm) International version - Exynos 2600 |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.1GHz Cortex-X4 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.92GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.6GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.62GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Mali-G715 MC7 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 16GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 16GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (16), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1843 | 3186 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3951 | 10944 |
| 3D Mark High | |
| 2548 | 6607 |
| 3D Mark Low | |
| 1673 | 3064 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4700 mAh, Li - Ion | 4300 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Fast charging Qi2 wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 21.0W |
Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
6h 53min
Browsing
17h 0min
Video
10h 11min
Gaming
7h 21min
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
15h 48min
Video
8h 54min
Gaming
10h 6min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GNK Aperture size: F1.7 Focal length: 25 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.2 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 48 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX858 Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/2.55" | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 48 MP (Telephoto) Sensor name: Sony IMX858 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.8 Focal Length: 113 mm Sensor size: 1/2.55" |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Samsung S5K3K1 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1 μm |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 42 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
151
Overall
159
Photo
142
Video
149
Overall
155
Photo
143
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving), Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n258, n260, n261, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 19, 20, 25, 28, 30, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1219 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1449 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n66, n71, n75, n77, n78, n79, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
Discover more
|
|