Google Pixel 8 vs Samsung Galaxy A36 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Google Pixel 8 | Samsung Galaxy A36 5G |
|
Released
·
Oct 12, 2023
|
Released
·
Mar 26, 2025
|
|
6.2-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4575 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 04, 2023 | Mar 01, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $699 | €799 | 6GB/128GB - $399 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.93 x 2.79 x 0.35 inches (~0.47 inches with camera bump) 150.5 x 70.8 x 8.9 mm (~11.87 mm with camera bump) |
6.41 x 3.08 x 0.29 inches (~0.34 inches with camera bump) 162.9 x 78.2 x 7.4 mm (~8.7 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.60 oz / 187.0 g | 6.88 oz / 195.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus) Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus+) Frame: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP67 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Obsidian, Hazel, Rose | Lavender, Black, White, Lime |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.2-inch, 86.95% screen-to-body | 6.7-inch, 86.51% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 2000 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 424 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus+ |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1748 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Google Tensor G3 | Snapdragon 6 Gen 3 (4 nm) |
| Processor | |
| Nona-core 1x3.0GHz Cortex-X3 4x2.45GHz Cortex-A715 4x2.15GHz Cortex-A510 |
Octa-core 4x2.4GHz Cortex-A78 4x1.8GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Immortalis-G715s MC10 | Adreno 710 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15, 14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1630 | 1019 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4302 | 2915 |
| 3D Mark High | |
| 2417 | 914 |
| 3D Mark Low | |
| 1669 | 909 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4575 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 27.0W Wireless: 18.0W |
Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
6h 41min
Browsing
15h 39min
Video
9h 36min
Gaming
9h 6min
Battery Life Estimate
6h 26min
Browsing
16h 53min
Video
8h 0min
Gaming
9h 8min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung GNV Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.96" |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, OIS, Autofocus) Sensor name: Sony IMX386 Exmor RS Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.25 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) | 4K UHD (30 fps) |
| Front | |
| 10.5 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
143
Overall
146
Photo
140
Video
120
Overall
126
Photo
114
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 46, 48 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 30, 2023 FCC ID value: A4RGKWS6 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.00 W/kg Body: 0.99 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.85 W/kg |
|
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $759 |
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|