General Mobile GM 8 Go vs Xiaomi Mi 11 Lite Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| General Mobile GM 8 Go | Xiaomi Mi 11 Lite |
|
3500 mAh
|
4250 mAh
|
|
5.5-inch · 1440x720px
|
6.5-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
16GB
|
6GB · 128GB
|
|
Released
·
April 2021
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 29, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €369 non 5G version - $299 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.91 x 2.78 x 0.34 inches 150 x 70.5 x 8.59 mm |
6.32 x 2.98 x 0.27 inches 160.53 x 75.73 x 6.81 mm |
| Weight | |
| 5.36 oz / 152.0 g | 5.61 oz / 159.0 g |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Truffle Black, Citrus Yellow, Mint Green | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.5-inch, 73.65% screen-to-body | 6.5-inch, 85.25% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | AMOLED, 90Hz, HDR, 800 nits |
| Resolution | |
| 1440x720px, 293 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 402 PPI |
| Colors | |
| 16 777 216 | |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | Corning Gorilla Glass 6 |
| Features | |
| Oleophobic coating | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Mediatek MT6739 | Snapdragon 780G (5 nm) non 5G version - Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 1500 MHz ARM Cortex-A53 |
Quad-core 2400 MHz Kryo 670 non 5G version - Octa-core, 2x2.3GHz Kryo 470 Gold, 6x1.8GHz Kryo 470 Silve |
| GPU | |
| PowerVR GE8100 | Adreno 642 non 5G version - Adreno 618 |
| Memory | |
| 16GB | 6GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.2) 6GB/64GB 8GB/128GB |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3500 mAh, Li - Polymer | 4250 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Pixel size: 1.12 μm |
64 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| Yes Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (120 fps) |
| Front | |
| 5 MP | 20 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Phone Features
| Notifications | |
|---|---|
| Haptic feedback, Music ringtones, Vibration | |
| Other features | |
| Voice dialing, Voice commands, Voice recording | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 19, 2021 FCC ID value: 2AFZZK9G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.03 W/kg Body: 1.06 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.72 W/kg |
|
Alternative variants
with 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
non 5G variant
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
|---|---|
| Features | Scratch-resistant glass |
| System chip | Snapdragon 732G (8 nm) |
| Processor |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | Adreno 618 |
| Memory | 6GB/64GB |
| Front | 16 MP |
| Weight | 5.54 oz / 157.0 g |
| Colors | Boba Black, Bubblegum Blue, Peach Pink |
| Bluetooth | 5.1 |
| WLAN | Yes |
| Prices (MSRP) | €299 |
Discover more
|
|