- Home
- General Mobile Phones
- You are here
General Mobile GM 8 Go
Full Specifications
I want it
0 users
I have it
1 user
I had it
0 users
Design |
|
|---|---|
| Dimensions |
5.91 x 2.78 x 0.34 inches 150 x 70.5 x 8.59 mm |
| Weight | 5.36 oz / 152.0 g |
| Biometrics | Fingerprint (touch) |
| Keys | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key |
Display |
|
|---|---|
| Size | 5.5-inch, 73.65% screen-to-body |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 1440x720px, 293 PPI |
| Colors | 16 777 216 |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
| Features | Oleophobic coating |
Hardware |
|
|---|---|
| System chip | Mediatek MT6739 |
| Processor |
Quad-core 1500 MHz ARM Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| Memory | 16GB |
| OS | Android (8.1 Oreo) |
Battery |
|
|---|---|
| Type | 3500 mAh, Li - Polymer |
Camera |
|
|---|---|
| Rear | Single camera |
| Main camera |
13 MP (PDAF) Aperture size: F2.0 Pixel size: 1.12 μm |
| Video recording |
Yes Video calling, Video sharing |
| Front | 5 MP |
Connectivity & Features |
|
|---|---|
| Bluetooth | 4.2 |
| WLAN |
Yes Hotspot, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n |
| USB | microUSB, USB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | GPS, A-GPS |
| Other | VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia |
|
|---|---|
| Headphones | 3.5mm jack |
| Speakers | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | Wireless screen share |
| Radio | FM |
Cellular |
|
|---|---|
| LTE Bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20 |
| TDD Bands | 38, 40 |
| Data Speed | LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) |
| VoLTE | Yes |
Phone Features |
|
|---|---|
| Notifications | Haptic feedback, Music ringtones, Vibration |
| Other features | Voice dialing, Voice commands, Voice recording |
Despite our efforts to provide full and correct General Mobile GM 8 Go specifications, there is always a possibility of admitting a mistake. If you see any wrong or incomplete data, please
If you are interested in using our specs commercially, check out our Phone specs database licensing page.