Blackview Tab 7 vs Samsung Galaxy Tab S9+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 7 | Samsung Galaxy Tab S9+ |
|
6580 mAh
|
10090 mAh
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
12GB · 256GB
|
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1268 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.50 x 6.30 x 0.35 inches 241.3 x 160 x 8.9 mm |
11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
| Weight | |
| 19.86 oz / 563.0 g | 20.67 oz / 586.0 g Wi-Fi only version - 581 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 76.60% screen-to-body | 12.4-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 149 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T310 | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz |
Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| IMG 8300 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) | 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (11) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2122 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 5665 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3920 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3341 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 10090 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 44min
Video
6h 21min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.0 | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0/F26.0 Sensor size: 1/3.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 2 MP | 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40 | 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.49 oz / 581.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|