Blackview Tab 7 vs Motorola razr (2022) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 7 | Motorola razr (2022) |
|
6580 mAh
|
3500 mAh
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
Aug 18, 2022
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.50 x 6.30 x 0.35 inches 241.3 x 160 x 8.9 mm |
6.57 x 3.14 x 0.30 inches 166.9 x 79.79 x 7.62 mm |
| Weight | |
| 19.86 oz / 563.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Splash | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 76.60% screen-to-body | 6.7-inch, 87.41% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | P-OLED |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 149 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Additional display | |
| 2.7 inches, 800 x573 px, OLED | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 4.5 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T310 | Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm) |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz |
Octa-core 3200 MHz Kryo |
| GPU | |
| IMG 8300 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) | 8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB 8GB/512GB 12GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 3500 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 5 | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
9h 4min
Video
11h 53min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.0 |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.9 |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide, Macro) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Hyperlapse, EIS |
| Front | |
| 2 MP | 32 MP (HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
| Memory | 12GB |
|---|---|
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|