Blackview Tab 7 vs Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 7 | Apple iPad Air 11-inch (M2, 2024) |
|
6580 mAh
|
|
|
10.1-inch · 1280x800px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
8GB · 128GB
|
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.50 x 6.30 x 0.35 inches 241.3 x 160 x 8.9 mm |
9.72 x 7.03 x 0.24 inches 247 x 178.5 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 19.86 oz / 563.0 g | 16.26 oz / 462.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Colors | |
| Blue, Purple, Starlight ,Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 76.60% screen-to-body | 11.0-inch, 81.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 16:10 ratio, 149 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc T310 | Apple M2 |
| Processor | |
| Quad-core 2000 MHz |
Octa-core |
| GPU | |
| IMG 8300 | 10-core GPU |
| Memory | |
| 3GB/32GB (eMMC 5.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| Android (11) | iPadOS (15.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 5 MP Aperture size: F2.0 |
12 MP Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 2 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| Yes | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n13, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 7, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|