Blackview Tab 5 vs Blackview Tab 80 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 5 | Blackview Tab 80 |
|
Released
·
Mar 03, 2023
|
Released
·
September 2023
|
|
8.0-inch · 1280x800px
|
10.1-inch · 1280x800px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 64GB
|
4GB · 64GB
|
|
5580 mAh
|
7680 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 8.31 x 4.97 x 0.38 inches 211.2 x 126.2 x 9.7 mm |
9.49 x 6.14 x 0.30 inches 241 x 156 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 12.52 oz / 355.0 g | 17.07 oz / 484.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Colors | |
| Twilight Blue, Space Gray | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.0-inch, 69.65% screen-to-body | 10.1-inch, 78.68% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | IPS LCD, 360 nits |
| Resolution | |
| 1280x800px, 189 PPI | 1280x800px, 149 PPI |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Rockchip RK3326S | Unisoc Tiger T606 (12 nm) |
| Processor | |
| Quad-core | Octa-core 1600 MHz |
| GPU | |
| Yes | Mali-G57 MC1 |
| Memory | |
| 3GB/64GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5580 mAh | 7680 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 10.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 2 MP | 13 MP |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | Yes |
| Front | |
| 0.3 MP VGA | 8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.2 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Hall (for flip covers), Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | |
| TDD Bands | |
| 40 | |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|