Blackview Tab 12 Pro vs Apple iPad Pro 11-inch Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview Tab 12 Pro | Apple iPad Pro 11-inch |
|
Released
·
March 2023
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
|
10.1-inch · 1920x1200px
|
11.0-inch · 2388x1668px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
6580 mAh
|
7812 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $799 4GB/256GB - $949 4GB/512GB - $1149 4GB/1000GB - $1549 LTE version - $949 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.39 x 6.20 x 0.29 inches 238.5 x 157.45 x 7.4 mm |
9.74 x 7.02 x 0.23 inches 247.4 x 178.3 x 5.8 mm |
| Weight | |
| 15.17 oz / 430.0 g | 16.51 oz / 468.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Twilight Blue, Lunar Silver, Space Gray | Gray, Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.1-inch, 78.75% screen-to-body | 11.0-inch, 83.08% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 224 PPI | 2388x1668px, 265 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Unisoc Tiger T606 (12 nm) | Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1600 MHz |
Octa-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Mali-G57 MC1 | Apple 7-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB | 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (12) | iPadOS (13.x, 12.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6580 mAh | 7812 mAh, Li - Polymer |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
| Front | |
| 5 MP | 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 7, 8, 20 | LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 40 | LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1549 |
variant with LTE
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
| Prices (MSRP) | $949 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $949 |
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|