Blackview BV5100 vs Blackview BV9200 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Blackview BV5100 | Blackview BV9200 |
|
Released
·
November 2020
|
Released
·
Jan 09, 2023
|
|
5.7-inch · 1440x720px
|
6.6-inch · 2408x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
5580 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.20 x 3.07 x 0.54 inches 159.4 x 77.7 x 13.7 mm |
6.87 x 3.22 x 0.54 inches 174.45 x 81.8 x 13.6 mm |
| Weight | |
| 9.70 oz / 275.0 g | 10.93 oz / 310.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP69; MIL-STD-810 certified | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Green, Yellow, Orange | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.7-inch, 68.28% screen-to-body | 6.6-inch, 73.53% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD | IPS LCD, 120Hz |
| Resolution | |
| 1440x720px, 18:9 ratio, 282 PPI | 2408x1080px, 20( ratio, 400 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio A25 MT6762V/WD (12 nm) | MediaTek Helio G96 MT6781 |
| Processor | |
| Octa-core | 2x2.05GHz Cortex-A76 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| PowerVR GE8320 | Mali-G57 MC2 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC) 4GB/128GB |
8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 128 GB | microSDXC |
| OS | |
| Android (10) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5580 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 66.0W Wireless: 30.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 16 MP Aperture size: F2.2 |
50 MP (PDAF) |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 0.3 MP VGA (Depth information) | 0.3 MP VGA (Depth information) |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 13 MP | 16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.2 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Discover more
|
|