BlackBerry Evolve X vs Xiaomi 13 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| BlackBerry Evolve X | Xiaomi 13 |
|
Released
·
August 2018
|
Released
·
Dec 14, 2022
|
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Dec 11, 2022 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 3.02 x 0.35 inches 159.1 x 76.8 x 8.8 mm |
6.02 x 2.81 x 0.31 inches 152.8 x 71.5 x 7.98 mm Nano Skin back version - 152.8 x 71.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 6.00 oz / 170.0 g | 6.67 oz / 189.0 g Nano Skin back version - 185 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black | Black, Blue, White, Mint, Gray, Dark Blue, Red, Green, Yellow |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 75.92% screen-to-body | 6.4-inch, 89.48% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | OLED, 120Hz, HDR, 1900 nits |
| Resolution | |
| 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 414 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 660 SDM660 (14 nm) | Snapdragon 8 Gen 2 SM8550 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2200 MHz Kryo 260 Gold |
Octa-core 1x3.2GHz Kryo Prime 4x2.8GHz Kryo Gold 3x2.0GHz Kryo Silve |
| GPU | |
| Adreno 512 | Adreno 740 |
| Memory | |
| 6GB/64GB (eMMC 5.1) | 8GB/128GB 8GB/256GB 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (8.1 Oreo) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 67.0W Wireless: 50.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1.29 μm |
50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.49" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.6 Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.2 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 16 MP (Flash) Video capture: 1080p (60 fps) |
32 MP (HDR) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8 | 1, 3, 4, 5, 8, 18, 19, 26 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | |
| 1, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With technology nano skin back
| Dimensions |
6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.1mm |
|---|---|
| Weight | 6.53 oz / 185.0 g |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|