Asus ZenFone 8 vs Sony Xperia 5 IV Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Asus ZenFone 8 | Sony Xperia 5 IV |
|
Released
·
May 13, 2021
|
Released
·
Sep 22, 2022
|
|
5.9-inch · 2400x1080px
|
6.1-inch · 2520x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 12, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €599 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.83 x 2.70 x 0.35 inches 148 x 68.6 x 8.9 mm |
6.14 x 2.64 x 0.32 inches 156 x 67 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 5.96 oz / 169.0 g | 6.07 oz / 172.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 3) Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Yes; IP68 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Obsidian Black, Horizon Silver | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 5.9-inch, 82.76% screen-to-body | 6.1-inch, 83.11% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, HDR, 1100 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 446 PPI | 2520x1080px, 21:9 ratio, 449 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | Corning Gorilla Glass Victus |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.3 (Average) | 1.8 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 888 SM8350 (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 680 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 660 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.1) 8GB/128GB 8GB/256GB 16GB/256GB |
8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (13, 12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4 | Qi wireless charging, Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 30.0W |
Battery Life Estimate
6h 11min
Browsing
10h 12min
Video
11h 23min
Gaming
8h 42min
Battery Life Estimate
5h 35min
Browsing
14h 30min
Video
6h 52min
Gaming
8h 22min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 64 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.6 μm |
12 MP (OIS, Autofocus) Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 1.8 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/2.5" |
| Third camera | |
| 12 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 2.5x Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (PDAF) Video capture: 4K UHD (30 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2, Yes | 5.2 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,tri-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n38, n40, n66, n71, n77, n78, SA, NSA Global version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 30, 66, 71 Global version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
|
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42 Global version - 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
|
| 3G Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 Global version - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
|
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 16GB/256GB |
|---|---|
Global
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n77, n78, SA, NSA |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42 |
| 3G Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 19 |
Discover more
|
|