Apple iPod Touch (2019) vs nubia Red Magic 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPod Touch (2019) | nubia Red Magic 5G |
|
Released
·
May 28, 2019
|
Released
·
Apr 21, 2020
|
|
4.0-inch · 1136x640px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
2GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 14, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| 2GB/256GB - $399 | 8GB/128GB - $579 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 4.86 x 2.31 x 0.24 inches 123.4 x 58.6 x 6.1 mm |
6.64 x 3.07 x 0.38 inches 168.56 x 78 x 9.75 mm |
| Weight | |
| 3.10 oz / 88.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
|
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Left: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Gold, Gray, Silver, Pink, Blue, Red | Eclipse black, Hot Rod red |
Display
| Size | |
|---|---|
| 4.0-inch, 60.95% screen-to-body | 6.7-inch, 82.54% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 500 nits | AMOLED, 144Hz, HDR, 600 nits |
| Resolution | |
| 1136x640px, 326 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass | |
| Features | |
| Oleophobic coating | HDR support, Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A10 Fusion APL1W24 (16 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Quad-core Hurricane and Zephy |
Octa-core Kryo 585 |
| GPU | |
| PowerVR Series 7XT GT7600 Plus | Adreno 650 |
| Memory | |
| 2GB/256GB 2GB/32GB 2GB/128GB |
8GB (LPDDR5)/128GB (UFS 3.0) 12GB/256GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | |
| OS | |
| iOS (13.x, 12.x) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 4500 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0, USB Power Delivery | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Pixel size: 1.12 μm |
|
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Pixel size: 1.75 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Time-lapse video, EIS, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (480 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 4.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| dual-band 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Dual-band positioning, Cell ID, Wi-Fi positioning | |
| Other | |
| AirDrop | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | 32-Bit DAC, aptX |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n41, n78, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | |
Alternative variants
with 32 GB storage
| Memory | 32GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $199 |
with 256GB storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
| Colors | Pulse |
| Prices (MSRP) | $649 |
with 128 GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $299 |
Discover more
|
|