Apple iPhone 12 vs Samsung Galaxy S24 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPhone 12 | Samsung Galaxy S24 |
|
Released
·
Oct 23, 2020
|
Released
·
Jan 31, 2024
|
|
6.1-inch · 2532x1170px
|
6.2-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 128GB
|
|
2815 mAh
|
4000 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 13, 2020 | Jan 17, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $829 | 8GB/128GB - $800 | €899 8GB/256GB - $860 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 5.78 x 2.81 x 0.29 inches (~0.35 inches with camera bump) 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (~8.88 mm with camera bump) |
5.79 x 2.78 x 0.30 inches (~0.35 inches with camera bump) 147 x 70.6 x 7.6 mm (~8.85 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 5.78 oz / 164.0 g | 5.93 oz / 168.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Volume control, Other; Right: Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White, Red, Green, Blue, Purple | Onyx Black, Marble Grey, Cobalt Violet, Amber Yellow, Jade Green, Sandstone Orange, Sapphire Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.1-inch, 87.24% screen-to-body | 6.2-inch, 90.87% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 60Hz, HDR, 1200 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2532x1170px, 19.5:9 ratio, 457 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 416 PPI |
| Protection | |
| Ceramic Shield | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2498 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 0.9 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) International version - Exynos 2400 |
| Processor | |
| Hexa-core 3100 MHz |
Octa-core 1x3.39GHz Cortex-X4 3x3.1GHz Cortex-A720 2x2.9GHz Cortex-A720 2x2.2GHz Cortex-A520 International version - Deca-core, 1x3.2GHz Cortex-X4, 2x2.9GHz Cortex-A720, 3x2.6GHz Cortex-A720, 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Yes | Adreno 750 International version - Xclipse 940 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/64GB (NVMe) 4GB/128GB 4GB/256GB |
8GB (LPDDR5X)/128GB (UFS 3.1) 8GB/256GB (UFS 4.0) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iOS (16.x, 15.x, 14.x) | Android (15, 14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2009 | 2119 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 4369 | 6820 |
| 3D Mark High | |
| 2347 | 4246 |
| 3D Mark Low | |
| 1801 | 2588 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 2815 mAh, Li - Ion | 4000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| USB Power Delivery Qi wireless charging, MagSafe wireless charging |
Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wireless: 15.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
4h 59min
Browsing
12h 33min
Video
6h 38min
Gaming
6h 46min
Battery Life Estimate
6h 37min
Browsing
16h 18min
Video
8h 20min
Gaming
10h 45min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 26 mm |
50 MP (OIS, PDAF) Sensor name: Samsung GN3 Aperture size: F1.8 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Ultra-wide, Sapphire crystal lens cover) Aperture size: F2.4 Focal Length: 13 mm | 12 MP (Ultra-wide) Sensor name: Sony IMX564 Aperture size: F2.0 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto) Sensor name: Samsung S5K3K1 Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) OIS, HDR, Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP (EIS, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 4K UHD (60 fps) | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
152
Overall
156
Photo
147
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Lightning | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | M3/T4 |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n77, n78, n79, n260, n261, Sub-6, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, mmWave, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 38, 39, 40 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Dual Nano SIM + eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 30, 2023 FCC ID value: A3LSMS921U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.23 W/kg Body: 1.14 W/kg Simultaneous Transmission: 1.58 W/kg |
|
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 4.0) |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $860 |
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $979 |
International
| System chip | Exynos 2400 (4 nm) |
|---|---|
| Processor |
Deca-core 1x3.2GHz Cortex-X4 2x2.9GHz Cortex-A720 3x2.6GHz Cortex-A720 4x1.95GHz Cortex-A520 |
| GPU | Xclipse 940 |
Discover more
|
|