Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) vs Apple iPad Pro 11-inch (M5, 2025) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 12.9-inch (2022) | Apple iPad Pro 11-inch (M5, 2025) |
|
Released
·
Oct 26, 2022
|
Released
·
Oct 22, 2025
|
|
12.9-inch · 2732x2048px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
10758 mAh
|
8160 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 18, 2022 | Oct 16, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.05 x 8.46 x 0.25 inches 280.6 x 214.9 x 6.4 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 24.06 oz / 682.0 g 5G version - 685 g |
15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Gray | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.9-inch, 85.43% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 120Hz, HDR, 1600 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2732x2048px, 4:3 ratio, 265 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M2 | Apple M5 |
| Processor | |
| Octa-core | Nona-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 16GB/1024GB 16GB/2048GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1TB 16GB/2TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iPadOS (26.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10758 mAh, Li - Polymer | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 18.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing |
| Third camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 12 MP (EIS, Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 MIMO, Wi-Fi Direct |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Screen mirroring | |
| DLNA,Wireless screen share,MirrorLink | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 5G version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 5G version - 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 5G version - 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 2TB internal storage
| Memory | 16GB/2048GB |
|---|---|
Cellular
| Weight | 24.16 oz / 685.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n78, n79, n258, n260, n261, SA, NSA, mmWave |
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48 |
| 3G Bands | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS |
Discover more
|
|