Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Samsung Galaxy Z TriFold Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Samsung Galaxy Z TriFold |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Dec 12, 2025
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
10.0-inch · 2160x1584px
|
|
Single camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
8160 mAh
|
5600 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Dec 02, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 16GB/512GB - $2400 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
6.27 x 8.43 x 0.15 inches (~0.35 inches with camera bump) 159.2 x 214.1 x 3.9 (~9 mm with camera bump) |
| Folded | |
| 6.26 x2.95 x0.5 inches (159.2 x 75 x 12.9 mm) | |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 10.90 oz / 309.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP48 | |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Crafted Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 10.0-inch, 90.22% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1600 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2160x1584px, 4:3 ratio, 268 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Folding inside the device, HDR support, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Front cover display | |
| 6.5 inches 2520 x1080 px Dynamic AMOLED 120Hz refresh rate, Scratch-resistant glass (Corning Gorilla Glass Victus 2), Ambient light sensor, Proximity senso |
|
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Snapdragon 8 Elite SM8750-AC (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS) 16GB/1TB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | Android (16) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 5600 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | 12 MP (Ultra-wide, PDAF) Aperture size: F2.2 Focal Length: 13 mm Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.94" Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (960 fps) Continuous autofocus, EIS, 10-bit HDR |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
10 MP Folded: 10 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, aptX, aptX-HD |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM, Dual Nano SIM + eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|