Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Apple iPad mini (A17 Pro) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Apple iPad mini (A17 Pro) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Oct 23, 2024
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
8.3-inch · 2266x1488px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
5078 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 8GB/128GB - $499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
7.69 x 5.31 x 0.25 inches 195.4 x 134.8 x 6.3 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 10.48 oz / 297.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 8.3-inch, 77.41% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, HDR, 500 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2266x1488px, 327 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.1 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple A17 pro (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Hexa-core 2x3.78GHz 4x2.11GHz |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Apple GPU 6-core |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iPadOS (18.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2860 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7002 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3069 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2583 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 5078 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 28min
Browsing
9h 12min
Video
10h 9min
Gaming
7h 9min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
12 MP |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | Quad LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Loudspeaker |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 10.34 oz / 293.0 g |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|