Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Apple iPad Air 13-inch (M2, 2024) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
13.0-inch · 2732x2048px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
9705 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
11.05 x 8.46 x 0.24 inches 280.6 x 214.9 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 21.80 oz / 618.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | |
| Colors | |
| Silver, Space Black | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 13.0-inch, 86.76% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | HDR |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2732x2048px, 263 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple M2 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | 10-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
8GB/128GB 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iPadOS (15.x) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2604 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 10063 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5377 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4496 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 9705 mAh |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
5h 44min
Browsing
14h 42min
Video
7h 48min
Gaming
7h 5min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
Yes |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|