Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) vs Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) | Apple iPad Air 11-inch (M4, 2026) |
|
Released
·
May 07, 2024
|
Released
·
Mar 11, 2026
|
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
11.0-inch · 2360x1640px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 128GB
|
|
8160 mAh
|
7606 mAh
|
| Check prices | Check prices |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 07, 2024 | Mar 02, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $999 | 12GB/128GB - $599 12GB/256GB - $699 12GB/512GB - $899 12GB/1024GB - $1099 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
9.74 x 7.02 x 0.24 inches 247.4 x 178.3 x 6.1 mm |
| Weight | |
| 15.73 oz / 446.0 g | 16.40 oz / 465.0 g Wi-Fi only - 464 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space Black | Blue, Purple, Starlight, Space Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.63% screen-to-body | 11.0-inch, 82.93% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR | IPS LCD, 60Hz, 500 nits |
| Resolution | |
| 2420x1688px, 268 PPI | 2360x1640px, 261 PPI |
| Features | |
| HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor | Oleophobic coating, Scratch-resistant glass |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple M4 | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core |
| GPU | |
| Apple 10-core GPU | Apple 9-core GPU |
| Memory | |
| 8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
12GB (LPDDR5X)/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (16.x) | iOS (26.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 8160 mAh, Li - Polymer | 7606 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video | 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, EIS, Video calling, Video sharing, Cinematic mode |
| Front | |
| 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP (Autofocus, HDR, Slow-motion videos) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 7,dual-band MIMO, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, GNSS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n26, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSPA, HSUPA |
| SIM type | |
| eSIM | |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
Discover more
|
|