Apple iPad Pro 11-inch (2020) vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch (2020) | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Mar 25, 2020
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
11.0-inch · 2388x1668px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
7538 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 18, 2020 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 6GB/128GB - $799 6GB/256GB - $899 6GB/512GB - $1099 6GB/1000GB - $1299 LTE version - $949 |
8GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.23 inches 247.6 x 178.5 x 5.9 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 16.61 oz / 471.0 g LTE version - 473 g |
15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Silver, Space gray | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 82.87% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2388x1668px, 265 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.7 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12Z Bionic APL1083 (7 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 8-core GPU | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 6GB/256GB 6GB/512GB 6GB/1000GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7538 mAh, Li - Polymer | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
5h 57min
Gaming
7h 56min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 10 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 |
ToF 3D depth sensing |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $899 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
with 512GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1099 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
with 1TB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1299 |
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
variant with LTE
| Weight | 16.68 oz / 473.0 g |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, Glonass |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
| Prices (MSRP) | $949 |
Discover more
|
|