Apple iPad Pro 11-inch vs Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Pro 11-inch | Apple iPad Pro 11-inch (M4, 2024) |
|
Released
·
Nov 07, 2018
|
Released
·
May 07, 2024
|
|
11.0-inch · 2388x1668px
|
11.0-inch · 2420x1688px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
8GB · 256GB
|
|
7812 mAh
|
8160 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 30, 2018 | May 07, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $799 4GB/256GB - $949 4GB/512GB - $1149 4GB/1000GB - $1549 LTE version - $949 |
8GB/256GB - $999 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.74 x 7.02 x 0.23 inches 247.4 x 178.3 x 5.8 mm |
9.83 x 6.99 x 0.25 inches 249.7 x 177.5 x 5.3 |
| Weight | |
| 16.51 oz / 468.0 g | 15.73 oz / 446.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Biometrics | |
| 3D Face unlock | 3D Face unlock |
| Keys | |
| Right: Volume control | Right: Volume control |
| Colors | |
| Gray, Silver | Silver, Space Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 11.0-inch, 83.08% screen-to-body | 11.0-inch, 82.63% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 600 nits | OLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2388x1668px, 265 PPI | 2420x1688px, 268 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Oleophobic coating, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A12X Bionic APL1083 (7 nm) | Apple M4 |
| Processor | |
| Octa-core Vortex and Tempest |
Octa-core |
| GPU | |
| Apple 7-core GPU | Apple 10-core GPU |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB 4GB/512GB 4GB/1000GB |
8GB/256GB 8GB/512GB 8GB/1024GB 8GB/2048GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| iPadOS (13.x, 12.x) | iPadOS (16.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7812 mAh, Li - Polymer | 8160 mAh, Li - Polymer |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (Sapphire crystal lens cover, Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 12 MP (Laser and PDAF) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| ToF 3D depth sensing | |
| Flash | |
| Quad LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, Video light, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps), 720p (30 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 7 MP (HDR) Video capture: 1080p (60 fps) | 12 MP (Wide Angle, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, LiDAR scanner, Ambient light sensor |
| Location | |
| Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| Tethering, Computer sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n71, n75, n77, n78, n79 | |
| LTE Bands | |
| LTE version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| LTE version - 34, 38, 39, 40, 41, 46 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| LTE version - 5, 8, 4, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
Alternative variants
with 1000 GB storage
| Memory | 1000GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1549 |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
variant with LTE
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
|---|---|
| TDD Bands | 34, 38, 39, 40, 41, 46 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s |
| Dual SIM | Yes |
| SIM type | Nano SIM, eSIM |
| Location | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID |
| Other | UMA (Wi-Fi Calling) |
| Prices (MSRP) | $949 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $949 |
With 2TB internal storage
| Memory | 2048GB |
|---|---|
with 512 GB storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1149 |
Discover more
|
|