Apple iPad Air (2020) vs Huawei MatePad 11 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple iPad Air (2020) | Huawei MatePad 11 |
|
Released
·
Oct 16, 2020
|
Released
·
Jul 06, 2021
|
|
10.9-inch · 2360x1640px
|
10.9-inch · 2560x1600px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
4GB · 64GB
|
6GB · 64GB
|
|
7250 mAh
|
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | Jun 02, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/64GB - $729 4GB/256GB - $879 Wi-Fi only version - $599 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.75 x 7.03 x 0.24 inches 247.6 x 178.5 x 6.1 mm |
|
| Weight | |
| 16.23 oz / 460.0 g Wi-Fi only version - 458 g |
|
| Materials | |
| Back: Aluminum | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Rose gold, Space gray, Silver, Green, Sky blue | Matte Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.9-inch, 81.23% screen-to-body | 10.9-inch |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz, 500 nits | IPS LCD, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2360x1640px, 264 PPI | 2560x1600px, 16:10 ratio, 276 PPI |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | HDR support, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.9 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple A14 Bionic (5 nm) | Snapdragon 865 SM8250 (7 nm) |
| Processor | |
| Hexa-core Firestorm and Icestorm |
Octa-core 2840 MHz Kryo 585 |
| GPU | |
| Apple 4-core GPU | Adreno 650 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 4GB/256GB |
6GB/64GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| iPadOS (14.x) | HarmonyOS |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 7250 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 22.5W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF, BSI sensor) Aperture size: F1.8 | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (240 fps) Time-lapse video, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording, EIS |
Yes |
| Front | |
| 7 MP (EIS, HDR) Video capture: 1080p (60 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.1 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| UMA (Wi-Fi Calling) | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS | |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $879 |
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
Wi-Fi only
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $599 |
Wi-Fi only with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Weight | 16.16 oz / 458.0 g |
| Prices (MSRP) | $749 |
Discover more
|
|