Apple Watch SE (44mm) vs Huawei Enjoy 20e Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Apple Watch SE (44mm) | Huawei Enjoy 20e |
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
Released
·
November 2021
|
|
1.8-inch · 448x368px
|
6.3-inch · 1600x720px
|
|
1GB · 32GB
|
4GB · 64GB
|
|
Dual camera
|
|
|
5000 mAh
|
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Sep 15, 2020 | |
| Prices (MSRP) | |
| $359 non-LTE version - $309 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.92 x 0.35 inches 159.1 x 74.1 x 9 mm |
|
| Weight | |
| 6.53 oz / 185.0 g | |
| Wrist size | |
| Case fits 140-220 mm wrists | |
| Materials & Colors | |
| Aluminum: Silver, Space gray, Gold | |
| Resistance | |
| Water (up to 50 meters) | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 1.8-inch | 6.3-inch, 81.26% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 1000 nits | IPS LCD |
| Resolution | |
| 448x368px, 326 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 278 PPI |
| Protection | |
| Sapphire | |
| Features | |
| Pressure-sensitive, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Apple S5 | Mediatek Helio P35 MT6765 (14 nm) |
| Processor | |
| Dual-core | Octa-core 2350 MHz |
| GPU | |
| PowerVR | PowerVR GE8320 |
| Memory | |
| 1GB/32GB | 4GB/64GB 4GB/128GB 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC |
| OS | |
| watchOS (9.x, 8.x, 7.x) | Android |
| Compatible devices | |
| Apple iPhone 6s or later with iOS 13 or later | |
Battery
| Type | |
|---|---|
| Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Magnetic charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 1.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 27 mm |
|
| Second camera | |
| 2 MP (Depth information) | |
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | |
| Front | |
| 8 MP | |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| Yes 802.11 b, g, n | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| microUSB, USB 2.0 | |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Altimeter, Compass, Heart rate, Barometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | |
| Speakers | |
| Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 12, 13, 17, 18, 19, 25, 26, 66 | 1, 3, 5, 8 |
| TDD Bands | |
| 39, 40, 41 | 34, 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5 | 1, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
non-LTE version
| Prices (MSRP) | $309 |
|---|---|
With 128GB internal storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
With 6GB RAM, 128GB internal storage and MediaTek processor
| System chip | Mediatek Helio P35 MT6765 (12 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 4 x 2.35GHz Cortex-A53 & 4 x 1.8GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Memory | 6GB/128GB |
Discover more
|
|