vivo V17 Pro vs Samsung Galaxy M12 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| vivo V17 Pro | Samsung Galaxy M12 |
|
Released
·
Sep 27, 2019
|
Released
·
Mar 18, 2021
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.5-inch · 1600x720px
|
|
Quad camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 64GB
|
|
4100 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 11, 2021 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.94 x 0.39 inches 159 x 74.70 x 9.80 mm |
6.46 x 2.99 x 0.38 inches 164.0 x 75.9 x 9.7 mm |
| Weight | |
| 7.12 oz / 201.8 g | 7.80 oz / 221.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass (Corning Gorilla Glass 6) Frame: Plastic | Back: Plastic Frame: Plastic |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Crystal black, Crystal sky | Black, white, blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.33% screen-to-body | 6.5-inch, 81.86% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | PLS, 90Hz |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI | 1600x720px, 20:9 ratio, 270 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 6 | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 675 SM6150 (11 nm) | Samsung Exynos 850 S5E3830 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 460 |
Octa-core 8x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 612 | Mali-G52 MP1 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB | 4GB (LPDDR4)/64GB (eMMC 5.1) 6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (10) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4100 mAh | 5000 mAh, Li - Polymer |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 15.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 48 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 13 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.75 μm |
2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps) |
| Front | |
| 32 MP (Pop-up, Dual-Camera, Wide Angle) Video capture: 1080p (30 fps) | 8 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 b, g, n |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share,MirrorLink | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Cat 7 (300/100 Mbit/s), LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Mar 22, 2021 FCC ID value: A3LSMM127G | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.15 W/kg Body: 1.20 W/kg Simultaneous Transmission: 1.51 W/kg Wireless Router: 1.25 W/kg |
|
Alternative variants
with 6GB RAM and 128GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
Discover more
|
|