realme 8 vs Nokia X30 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| realme 8 | Nokia X30 |
|
Released
·
Mar 25, 2021
|
Released
·
Sep 21, 2022
|
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Quad camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
5000 mAh
|
4200 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 24, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| €199 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.32 x 2.91 x 0.31 inches 160.6 x 73.9 x 8 mm |
6.26 x 2.91 x 0.31 inches 158.9 x 73.9 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.24 oz / 177.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
Back: Plastic Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Cyber Silver, Cyber Black | Cloudy Blue, Ice White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 83.34% screen-to-body | 6.4-inch, 84.93% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 60Hz, 1000 nits | AMOLED, 90Hz, 700 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 409 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Helio G95 MT6785V (12 nm) | Snapdragon 695 SM6375 (6 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2050 MHz Cortex-A76 |
Octa-core 2x2.2GHz Kryo 660 Gold 6x1.7GHz Kryo 660 Silve |
| GPU | |
| Mali G76 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 4GB (LPDDR4)/128GB (UFS 2.1) 6GB/128GB 8GB/128GB |
6GB/128GB (UFS 2.2) 6GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | not expandable |
| OS | |
| Android (11) | Android (12) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh, Li - Polymer | 4200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | USB Power Delivery, Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 30.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
13h 55min
Video
8h 47min
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Quad camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 64 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/1.7" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.56" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 16 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.06" |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Black and White) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (240 fps) Time-lapse video, Picture-taking during video recording, EIS |
1080p (30 fps) |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (120 fps) |
16 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.1 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM | FM, Stereo, RDS |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 4, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| No | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 6GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB (UFS 3.0) |
|---|---|
With 8 GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Discover more
|
|