Xiaomi Redmi Note 14 5G vs Nothing CMF Phone 2 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Redmi Note 14 5G | Nothing CMF Phone 2 Pro |
|
Released
·
Jan 16, 2025
|
Released
·
May 06, 2025
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.8-inch · 2392x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
8GB · 128GB
|
|
5110 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 28, 2025 | |
| Prices (MSRP) | |
| €299 | 8GB/128GB - $276 | €249 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.39 x 2.98 x 0.31 inches 162.4 x 75.7 x 8 mm |
6.46 x 3.07 x 0.31 inches 164 x 78 x 7.8 |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 6.53 oz / 185.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Plastic |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP64 | Water, Dust; IP54 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other |
| Colors | |
| Midnight Black, Lavender Purple, Coral Green | White, Black, Orange, Light Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 87.43% screen-to-body | 6.8-inch, 86.68% screen-to-body |
| Type | |
| AMOLED, 120Hz, 2100 nits | AMOLED, 120Hz, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2392x1080px, 20:9 ratio, 388 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 1915 (Excellent) | 1207 (Average) |
| Bright Min | |
| 2.6 (Average) | 2.2 (Average) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| MediaTek Dimensity 7025 Ultra (6 nm) | Mediatek Dimensity 7300 Pro (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.5GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
Octa-core 4x2.5GHz Cortex-A78 4x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| IMG BXM-8-256 | Mali-G615 MC2 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB 12GB/256GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC | microSDXC |
| OS | |
| Android (14) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 842 | 1013 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 2176 | 2936 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 850 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 844 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5110 mAh, Li - Ion | 5000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 33.0W |
Battery Life Estimate
6h 14min
Browsing
12h 42min
Video
10h 17min
Gaming
8h 6min
Battery Life Estimate
7h 55min
Browsing
14h 19min
Video
13h 27min
Gaming
11h 58min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.7 Sensor size: 1/1.67" Pixel size: 0.7 μm |
50 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.57" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
8 MP (Ultra-wide) |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
50 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) HDR |
4K UHD (30 fps), 1080p (60 fps) |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
16 MP |
118
Overall
135
Photo
102
Video
125
Overall
134
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n71, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 28, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 6, 8, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|