Xiaomi Poco F7 Pro vs Honor 400 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Poco F7 Pro | Honor 400 |
|
Released
·
Mar 27, 2025
|
Released
·
May 23, 2025
|
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
6.5-inch · 2736x1264px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 256GB
|
|
6000 mAh
|
5300 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 27, 2025 | May 23, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| €499 | 8GB/256GB - €499 8GB/512GB - €549 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.31 x 2.95 x 0.32 inches 160.3 x 75 x 8.1 mm |
6.16 x 2.94 x 0.29 inches 156.5 x 74.6 x 7.3 mm |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 6.49 oz / 184.0 g |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | Water, Dust; IP65 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue, Silver | Midnight Black, Meteor Silver, Desert Gold, Tidal Blue |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 89.44% screen-to-body | 6.5-inch, 88.71% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, 3200 nits | AMOLED, 120Hz, 5000 nits |
| Resolution | |
| 3200x1440px, 526 PPI | 2736x1264px, 19.5:9 ratio, 460 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 2825 (Excellent) | 1565 (Good) |
| Bright Min | |
| 1.8 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 7 Gen 3 SM7550-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 3x3.2GHz Cortex-A720 2x3.0GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 1x2.63GHz Cortex-A715 3x2.4GHz Cortex-A715 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 830 | Adreno 720 |
| Memory | |
| 12GB/256GB 12GB/512GB |
8GB/256GB 8GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2163 | 1141 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6216 | 3179 |
| 3D Mark High | |
| 4147 | 1488 |
| 3D Mark Low | |
| 2896 | 1482 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 6000 mAh, Si - Carbon | 5300 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging | Reverse wired charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W | Wired: 66.0W |
Battery Life Estimate
8h 12min
Browsing
17h 39min
Video
12h 54min
Gaming
10h 49min
Battery Life Estimate
6h 28min
Browsing
13h 20min
Video
9h 34min
Gaming
10h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, PDAF) | 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.4" |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD, 1080p |
| Front | |
| 20 MP | 50 MP |
127
Overall
131
Photo
123
Video
124
Overall
142
Photo
106
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | 5G Ready |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
Discover more
|
|