Xiaomi Mi Mix 3 vs Xiaomi Redmi Note 10 Pro Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Xiaomi Redmi Note 10 Pro |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Mar 24, 2021
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 64GB
|
|
3200 mAh
|
5020 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Mar 04, 2021 |
| Prices (MSRP) | |
| $279 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.46 x 3.01 x 0.32 inches 164 x 76.5 x 8.1 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 6.77 oz / 192.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass |
| Resistance | |
| Splash; IP53 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Onyx Gray, Glacier Blue, Gradient Bronze |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.7-inch, 85.62% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 1200 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 732G SM7150-AC (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2300 MHz Kryo 470 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 618 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
6GB (LPDDR4)/64GB (UFS 2.2) 6GB/128GB 8GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 5020 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging |
Qualcomm Quick Charge 4+ |
| Charge speed | |
| Wired: 33.0W | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
108 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F2.4 |
|
| Fourth camera | |
| 2 MP (Depth information) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps), 720p (960 fps) |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.0 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SBAS, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Loudspeaker, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 32 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Cat 12/13 (600/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | Yes |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Jan 28, 2021 FCC ID value: 2AFZZK6R | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.09 W/kg Body: 1.01 W/kg Simultaneous Transmission: 1.59 W/kg Wireless Router: 0.80 W/kg |
|
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 8GB RAM and 128GB storage
| Memory | 8GB/128GB |
|---|---|
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|