Xiaomi Mi Mix 3 vs Xiaomi 14 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Xiaomi 14 Ultra |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Feb 22, 2024
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.7-inch · 3200x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
3200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Feb 22, 2024 |
| Prices (MSRP) | |
| 16GB/512GB - €1469 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.35 x 2.96 x 0.36 inches 161.4 x 75.3 x 9.2 mm |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.75 oz / 219.8 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Black, Blue, White, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.7-inch, 90.18% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | AMOLED, 120Hz, HDR, 3000 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3200x1440px, 20:9 ratio, 521 PPI |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1242 (Average) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 750 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.0) 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2294 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7054 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 4295 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 4018 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 80.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 32min
Browsing
15h 29min
Video
9h 9min
Gaming
9h 20min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
50 MP (Autofocus, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6/F4.0 Focal length: 23 mm Sensor size: 1" Pixel size: 1.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F1.8 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Optical zoom: 5.0x Aperture size: F2.5 Focal Length: 120 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F1.8 Focal Length: 75 mm Sensor size: 1/2.51" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (1920 fps) |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
157
Overall
161
Photo
153
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7,tri-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n79, SA, NSA | |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 42, 48 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 6, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
Discover more
|
|