Xiaomi Mi Mix 3 vs Samsung Galaxy S25 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Mi Mix 3 | Samsung Galaxy S25 Ultra |
|
Released
·
Nov 01, 2018
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Dual camera
|
Quad camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
3200 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 25, 2018 | Jan 22, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1299 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1TB - $1660 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.22 x 2.94 x 0.33 inches 157.89 x 74.69 x 8.46 mm |
6.41 x 3.06 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (~9.1 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.69 oz / 218.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Ceramic Frame: Aluminum |
Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Notification light | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Green, Blue | Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 84.96% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR, 600 nits | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 403 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2373 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2 (Good) | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Adreno 630 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/256GB 8GB/256GB 10GB/256GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3137 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9769 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6208 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2981 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 3200 mAh, Li - Polymer | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ Qi wireless charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 0min
Browsing
20h 49min
Video
8h 54min
Gaming
14h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 12.2 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.55" Pixel size: 1.4 μm |
200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 12 MP (Telephoto) Optical zoom: 2.0x Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps), 720p (960 fps) Time-lapse video, EIS, Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 24 MP (Dual-Camera, Flash, HDR) | 12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
158
Overall
165
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 6, 5, 8, 4, 3, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSPA, HSUPA | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS938U | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.26 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.19 W/kg |
|
Alternative variants
with 6 GB RAM
| Memory | 6GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
with 256 GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
| Colors | Black |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
Forbidden City Special Edition
| Memory | 10GB |
|---|---|
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Discover more
|
|