Xiaomi Black Shark 5 Pro vs Nokia XR20 Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark 5 Pro | Nokia XR20 |
|
Released
·
Apr 04, 2022
|
Released
·
Jul 29, 2021
|
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
6.7-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
4650 mAh
|
4630 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| $550 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.45 x 3.01 x 0.37 inches 163.9 x 76.5 x 9.5 mm |
6.76 x 3.21 x 0.42 inches 171.64 x 81.5 x 10.64mm |
| Weight | |
| 7.76 oz / 220.0 g | 10.02 oz / 284.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Dust, Shock; IP68; MIL-STD-810 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | 2D Face unlock, Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Dedicated game buttons | |
| Keys | |
| Left: Volume control; Right: Lock/Unlock key, Other | Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, White | Ultra Blue, Granite Gre |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 85.75% screen-to-body | 6.7-inch, 76.72% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 144Hz, HDR | 60Hz, 550 nits |
| Resolution | |
| 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 395 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Snapdragon 480 SM4350 (8 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.40GHz Cortex-A710 4x1.70GHz Cortex-A510 |
Octa-core 2000 MHz Kryo 460 Gold |
| GPU | |
| Adreno 730 | Adreno 619 |
| Memory | |
| 8GB/256GB 12GB/256GB 16GB/512GB |
6GB/128GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | microSDXC up to 512 GB |
| OS | |
| Android (12) | Android (11) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4650 mAh, Li - Polymer | 4630 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging Qi wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 120.0W | Wired: 18.0W Wireless: 15.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 108 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/1.52” Pixel size: 0.7 μm |
48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.3" Pixel size: 0.8 μm |
| Second camera | |
| 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3.06" Pixel size: 1.12 μm | 13 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/3" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Telephoto, Macro, Autofocus) | |
| Flash | |
| LED | Dual LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 1080p (60 fps) Time-lapse video |
| Front | |
| 16 MP (HDR) Video capture: 1080p (30 fps) |
8 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.1 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| aptX, aptX-HD | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n8, n28, n41, n77, n78, n79, SA, NSA | n2, n5, n25, n38, n41, n48, n66, n77, SA, NSA |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 26, 28 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 20, 25, 26, 28, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41, 48 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 19 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM | Nano SIM |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Aug 09, 2021 FCC ID value: 2AJOTTA-1371 | |
| Measured SAR | |
| Head: 1.43 W/kg Body: 0.96 W/kg Simultaneous Transmission: 1.43 W/kg Wireless Router: 1.38 W/kg |
|
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
Discover more
|
|