Xiaomi Black Shark vs Samsung Galaxy A16 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi Black Shark | Samsung Galaxy A16 5G |
|
Released
·
Apr 20, 2018
|
Released
·
Oct 25, 2024
|
|
6.0-inch · 2160x1080px
|
6.7-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 128GB
|
4GB · 128GB
|
|
4000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 07, 2024 | |
| Prices (MSRP) | |
| 4GB/128GB - $230 | €249 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.36 x 2.97 x 0.36 inches 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
6.47 x 3.07 x 0.31 inches (~0.36 inches with camera bump) 164.4 x 77.9 x 7.9 mm (~9.2 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.70 oz / 190.0 g | 7.05 oz / 200.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Splash, Dust; IP54 | |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Fingerprint (touch) |
| Features | |
| Notification light | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Gray, Blue | Blue Black, Light Gray, Gold, Light Green |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.0-inch, 75.98% screen-to-body | 6.7-inch, 85.99% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 550 nits | Super AMOLED, 90Hz, 800 nits |
| Resolution | |
| 2160x1080px, 18:9 ratio, 403 PPI | 2340x1080px, 19.5:9 ratio, 385 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 736 (Poor) |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 845 SDM845 (10 nm) | Exynos 1330 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2800 MHz Kryo 385 |
Octa-core 2x2.4GHz Cortex-A78 6x2.0GHz Cortex-A55 |
| GPU | |
| Adreno 630 | Mali-G68 MP2 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/128GB 6GB/64GB 8GB/256GB |
4GB (LPDDR4X)/128GB (UFS 2.2) 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 965 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 1875 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 367 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 360 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4000 mAh, Li - Ion | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 25.0W | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 12min
Browsing
9h 43min
Video
11h 13min
Gaming
9h 52min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 12 MP (PDAF) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.9" Pixel size: 1.25 μm |
50 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Second camera | |
| 20 MP (Telephoto, PDAF) Optical zoom: 2.0x Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2.8" Pixel size: 1 μm |
5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Video calling, Video sharing |
HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 20 MP Video capture: 1080p (30 fps) | 13 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
124
Overall
130
Photo
118
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 5, 8, 2, 1 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s) |
| Dual SIM | |
| Yes | Yes |
| SIM type | |
| Nano SIM | Dual Nano SIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
With 64 GB of storage
| Memory | 6GB/64GB |
|---|---|
With 256GB internal storage and 8GB RAM
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
With 256 GB of Storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|