Xiaomi 14 vs RedMagic 11 Air Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | RedMagic 11 Air |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Jan 20, 2026
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2688x1216px
|
|
Triple camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 256GB
|
12GB · 256GB
|
|
4610 mAh
|
7000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Jan 20, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 12GB/256GB - $499 | €499 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.45 x 3.01 x 0.31 inches 163.8 x 76.5 x 8 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Yes; IP54 |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Transparent Black, Transparent White |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 90.76% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 144Hz, 1800 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2688x1216px, 431 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 7i | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 1819 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 3.4 (Poor) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Elite SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x4.32GHz Oryon V2 Phoenix L 6x3.53GHz Oryon V2 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
12GB/256GB (UFS 4.1) 16GB/512GB |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | 2996 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | 9659 |
| 3D Mark High | |
| 4829 | 6869 |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | 2456 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 7000 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Wired: 80.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
8h 7min
Browsing
18h 59min
Video
11h 38min
Gaming
11h 14min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.9 Sensor size: 1/1.55" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
|
| Flash | |
| Dual LED | LED |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
16 MP |
142
Overall
150
Photo
135
Video
130
Overall
138
Photo
123
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Dual Nano SIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|