Xiaomi 14 vs Motorola Signature Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Xiaomi 14 | Motorola Signature |
|
Released
·
Oct 26, 2023
|
Released
·
Jan 07, 2026
|
|
6.4-inch · 2670x1200px
|
6.8-inch · 2780x1264px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
8GB · 256GB
|
16GB · 512GB
|
|
4610 mAh
|
5200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Oct 26, 2023 | Jan 07, 2026 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - €847 | 16GB/512 - €1000 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.02 x 2.81 x 0.32 inches 152.8 x 71.5 x 8.2 mm |
6.38 x 3.01 x 0.28 inches 162.1 x 76.4 x 6.99 mm |
| Weight | |
| 6.63 oz / 188.0 g | 6.56 oz / 186.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Aluminum | Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Splash, Dust; IP69; MIL-STD 810H |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Silver, Pink, Green | Carbon, Martini Olive |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 89.41% screen-to-body | 6.8-inch, 90.72% screen-to-body |
| Type | |
| OLED, 120Hz, HDR, 3000 nits | AMOLED, 165Hz, 6200 nits |
| Resolution | |
| 2670x1200px, 20:9 ratio, 460 PPI | 2780x1264px, 449 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
| Features | |
| HDR support, Dolby Vision, Ambient light sensor, Proximity sensor | HDR support, Dolby Vision |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 3 SM8650-AB (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 5 SM8845 (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.3GHz Cortex-X4 5x3.2GHz Cortex-A720 2x2.3GHz Cortex-A520 |
Octa-core 2x3.8GHz Oryon V3 Phoenix L 6x3.32GHz Oryon V3 Phoenix M |
| GPU | |
| Adreno 750 | Adreno 840 |
| Memory | |
| 8GB/256GB (UFS 4.0) 12GB/256GB 16GB/512GB 16GB/1024GB |
16GB (LPDDR5X)/512GB (UFS 4.1) |
| Storage expansion | |
| not expandable | not expandable |
| OS | |
| Android (14) | Android (16) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2204 | Untested |
| GeekBench 6 Multi | |
| 6698 | Untested |
| 3D Mark High | |
| 4829 | Untested |
| 3D Mark Low | |
| 3647 | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4610 mAh, Li - Polymer | 5200 mAh, Si - Carbon |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging | Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 90.0W Wireless: 50.0W | Wired: 90.0W Wireless: 50.0W |
Battery Life Estimate
6h 7min
Browsing
16h 5min
Video
6h 57min
Gaming
10h 18min
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 50 MP (OIS, Laser and PDAF) Aperture size: F1.6 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.31" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.6 Sensor size: 1/1.28" Pixel size: 1.22 μm |
| Second camera | |
| 50 MP (Ultra-wide, Autofocus) Aperture size: F2.2 Focal Length: 14 mm |
50 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.0 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/2.76" Pixel size: 0.64 μm |
| Third camera | |
| 50 MP (Telephoto, OIS) Optical zoom: 3.2x Aperture size: F2.0 Focal Length: 75 mm |
50 MP (Telephoto, Periscope, OIS) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 71 mm Sensor size: 1/1.95" Pixel size: 0.8 μm |
| Flash | |
| Dual LED | |
| Video recording | |
| 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps), 1080p (960 fps) | 8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) |
| Front | |
| 32 MP Video capture: 4K UHD (60 fps) |
50 MP (Autofocus) |
142
Overall
150
Photo
135
Video
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.4 | 6.0 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, NavIC, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, Infrared | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA | n1, n2, n3, n4, n5, n7, n8, n20, n25, n26, n28, n38, n40, n41, n66, n70, n71, n77, n78, n80, n84 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 26, 28, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 | 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 6, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| SIM type | |
| Dual Nano SIM + eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 12GB RAM
| Memory | 12GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
Discover more
|
|