TCL 20 5G vs Samsung Galaxy A54 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| TCL 20 5G | Samsung Galaxy A54 5G |
|
Released
·
Dec 07, 2020
|
Released
·
Mar 24, 2023
|
|
6.7-inch · 1080x2400px
|
6.4-inch · 2400x1080px
|
|
Triple camera
|
Triple camera
|
|
6GB · 128GB
|
6GB · 128GB
|
|
4500 mAh
|
5000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Nov 30, 2020 | Mar 15, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| €299 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.54 x 3.02 x 0.36 inches 166.2 x 76.8 x 9.1 mm |
6.23 x 3.02 x 0.32 inches (~0.40 inches with camera bump) 158.2 x 76.7 x 8.2 mm (~10.19 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 7.27 oz / 206.0 g | 7.13 oz / 202.0 g |
| Materials | |
| Back: Glass Frame: Plastic |
|
| Resistance | |
| Yes; IP67 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Left: Other; Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Placid Blue, Mist Gray | Awesome Graphite, Awesome Lime, Awesome White, Awesome Violet |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.7-inch, 84.20% screen-to-body | 6.4-inch, 81.47% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, HDR, 450 nits | Super AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 1080x2400px, 20:9 ratio, 395 PPI | 2400x1080px, 20:9 ratio, 411 PPI |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 690 5G SM6350 (8 nm) | Exynos 1380 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2000 MHz Kryo 560 |
Octa-core |
| GPU | |
| Adreno 619L | Mali-G68 MP5 |
| Memory | |
| 6GB/128GB (UFS 2.1) 6GB/256GB |
6GB/128GB 8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 256 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (10) | Android (13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 994 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 2765 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 809 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 805 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 4500 mAh | 5000 mAh |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 18.0W | Wired: 25.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 17min
Browsing
16h 11min
Video
7h 44min
Gaming
9h 36min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 48 MP (Autofocus) Aperture size: F1.8 Sensor size: 1/2" Pixel size: 0.8 μm |
50 MP (OIS, Autofocus) Aperture size: F1.8 |
| Second camera | |
| 2 MP (Macro) Aperture size: F2.4 Sensor size: 1/1.5" Pixel size: 1.75 μm |
12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Third camera | |
| 8 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
5 MP (Macro) Aperture size: F2.4 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) EIS |
Yes |
| Front | |
| 8 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
32 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
121
Overall
126
Photo
116
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.1 | 5.3 |
| WLAN | |
| Yes MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| NFC, UMA (Wi-Fi Calling) | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Radio | |
| FM, Stereo, RDS | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | Noise cancellation |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n28, n41, n78 | n1, n3, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 32 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A Pro Cat 18 (1200/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| HD Voice | |
| Yes | |
| VoLTE | |
| Yes | |
Alternative variants
with 256GB storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
With 8GB RAM
| Memory | 8GB |
|---|---|
Dual SIM
| Dual SIM | Yes |
|---|---|
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|