Samsung Galaxy Tab S9+ vs Samsung Galaxy S23 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S9+ | Samsung Galaxy S23 FE |
|
Released
·
Aug 11, 2023
|
Released
·
Oct 27, 2023
|
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
6.4-inch · 2340x1080px
|
|
Dual camera
|
Triple camera
|
|
12GB · 256GB
|
8GB · 128GB
|
|
10090 mAh
|
4500 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 26, 2023 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - €1268 | 8GB/128GB - $599 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.7 mm |
6.22 x 3.01 x 0.32 inches 158 x 76.5 x 8.2 mm |
| Weight | |
| 20.67 oz / 586.0 g Wi-Fi only version - 581 g |
7.37 oz / 209.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass 5) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP68 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Beige, Graphite | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.26% screen-to-body | 6.4-inch, 83.24% screen-to-body |
| Type | |
| Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 1450 nits |
| Resolution | |
| 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI | 2340x1080px, 29.5:9 ratio, 403 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 5 | Corning Gorilla Glass 5 |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.6 (Good) | 1.5 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 2 SM8550-AC (4 nm) | Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.36GHz Cortex-X3 2x2.8GHz Cortex-A715 2x2.8GHz Cortex-A710 3x2.0GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x2.8GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.8GHz Cortex-A510 |
| GPU | |
| Adreno 740 | Adreno 730 |
| Memory | |
| 12GB/256GB (UFS) 12GB/512GB |
8GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (14, 13) | Android (14, 13) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 2122 | 1566 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 5665 | 3839 |
| 3D Mark High | |
| 3920 | 2208 |
| 3D Mark Low | |
| 3341 | 1208 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh, Li - Polymer | 4500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
|
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 25.0W Wireless: 15.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
8h 44min
Video
6h 21min
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
6h 18min
Browsing
16h 15min
Video
8h 3min
Gaming
8h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Triple camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0/F26.0 Sensor size: 1/3.4" |
50 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.8 Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 12 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
| Third camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Pixel size: 1.0 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | 8K UHD (24 fps), 4K UHD (60 fps) |
| Front | |
| 12 MP Video capture: 4K UHD (30 fps) |
10 MP |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
137
Overall
146
Photo
128
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n66, n77, n78, 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 26, 28, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | |
| Data Speed | |
| HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 256GB internal storage
| Memory | 256GB |
|---|---|
Wi-Fi Only
| Weight | 20.49 oz / 581.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|