Samsung Galaxy Tab S8 Ultra vs Samsung Galaxy Tab S10 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S8 Ultra | Samsung Galaxy Tab S10 Ultra |
|
Released
·
Feb 25, 2022
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
14.6-inch · 2960x1848px
|
|
Dual camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
11200 mAh
|
11200 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 09, 2022 | |
| Prices (MSRP) | |
| $1099 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 12.85 x 8.21 x 0.22 inches 326.4 x 208.6 x 5.5 mm |
12.85 x 8.21 x 0.21 inches 326.4 x 208.6 x 5.4 mm |
| Weight | |
| 25.61 oz / 726.0 g 5G ready version - 728 g |
25.50 oz / 723.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | Optical in-screen fingerprint |
| Colors | |
| Graphite | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 14.6-inch, 90.77% screen-to-body | 14.6-inch, 90.77% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, 120Hz, HDR | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI | 2960x1848px, 16:10 ratio, 239 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 809 (Poor) |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | 1.6 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 8 Gen 1 SM8450 (4 nm) | Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1x3.00GHz Cortex-X2 3x2.50GHz Cortex-A710 4x1.80GHz Cortex-A510 |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 730 | Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/512GB |
12GB/256GB 12GB/512GB 16GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (13, 12) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2111 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7319 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 5352 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 3695 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 11200 mAh | 11200 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
4h 51min
Browsing
8h 47min
Video
6h 30min
Gaming
11h 40min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm | 13 MP Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 6 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 | 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps), 1080p (30 fps) | |
| Front | |
| 12 MP (Dual-Camera) | 12 MP (Dual-Camera) |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.2 | 5.3 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | GPS, Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation, Video recording | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | |
Alternative variants
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With 12GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 12GB/512GB |
|---|---|
With 16GB RA and 1TB internal storage
| Memory | 16GB/1024GB |
|---|---|
With 16GB RAM and 512GB internal storage
| Memory | 16GB/512GB |
|---|---|
With 5G
| Weight | 25.68 oz / 728.0 g |
|---|---|
| 5G Bands | 5G Ready |
Discover more
|
|