Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G vs Samsung Galaxy Tab S10+ Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S7 FE 5G | Samsung Galaxy Tab S10+ |
|
Released
·
Aug 05, 2021
|
Released
·
Oct 03, 2024
|
|
12.4-inch · 2560x1600px
|
12.4-inch · 2800x1752px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
4GB · 64GB
|
12GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
10090 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| May 27, 2021 | |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $999 | €1119 | |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.28 x 11.21 x 0.25 inches 185.0 x 284.8 x 6.3 mm |
11.24 x 7.30 x 0.22 inches 285.4 x 185.4 x 5.6 mm |
| Weight | |
| 21.45 oz / 608.0 g | 20.32 oz / 576.0 g Wi-Fi only version - 571 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum |
|
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| Optical in-screen fingerprint | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mystic Black, Mystic Silver, Mystic Green, Mystic Pink | Moonstone Gray, Platinum Silver |
Display
| Size | |
|---|---|
| 12.4-inch, 84.68% screen-to-body | 12.4-inch, 84.26% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 60Hz | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 243 PPI | 2800x1752px, 16:10 ratio, 266 PPI |
| Features | |
| HDR support, Scratch-resistant glass, Ambient light sensor | |
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 750G SM7225 (8 nm) Wi-Fi version - Snapdragon 778G SM7325 |
Mediatek Dimensity 9300+ (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x2.2GHz Kryo 570 6x1.8GHz Kryo 570 Wi-Fi version - Octa-core, 1x2.4GHz Kryo 670 Prime, 3x2.4GHz Kryo 670 Gold, 4x1.8 GHz Kryo 670 Silve |
Octa-core 1x3.25GHz Cortex-X4 3x2.85GHz Cortex-X4 4x2.0GHz Cortex-A720 |
| GPU | |
| Adreno 619 Wi-Fi version - Adreno 642L |
Immortalis-G720 MC12 |
| Memory | |
| 4GB/64GB 6GB/128GB |
12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1024 GB | microSDXC up to 1024 GB |
| OS | |
| Android (11) | Android (14) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 2072 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 7242 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 3879 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh | 10090 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 45.0W |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) | 13 MP (Autofocus) Aperture size: F2.0 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1.0 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 5 MP | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.2 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou | Glonass, Galileo, BeiDou |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Dolby Atmos, Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n3, n5, n7, n8, n20, n28, n38, n40, n41, n77, n78, Sub-6 | 5G Ready |
| LTE Bands | |
| 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 4, 5, 8 | 2, 3, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s | HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSPA |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
With 6GB RAM and 128GB internal storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
With Wi-fi only and Snapdragon 778G processor
| System chip | Snapdragon 778G SM7325 (6 nm) |
|---|---|
| Processor |
Octa-core 2200 MHz Cortex-A78 |
| GPU | Adreno 642L |
Wi-Fi Only
| Weight | 20.14 oz / 571.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|