Samsung Galaxy Tab S6 vs Samsung Galaxy Tab S9 FE Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S6 | Samsung Galaxy Tab S9 FE |
|
Released
·
Aug 09, 2019
|
Released
·
Oct 16, 2023
|
|
10.5-inch · 2560x1600px
|
10.9-inch · 2304x1440px
|
|
Dual camera
|
Single camera
|
|
8GB · 256GB
|
6GB · 128GB
|
|
7040 mAh
|
8000 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Jul 31, 2019 | Oct 04, 2023 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/256GB - $730 6GB/128GB - $650 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 9.63 x 6.28 x 0.22 inches 244.5 x 159.5 x 5.7 mm |
6.53 x 10.01 x 0.26 inches 165.8 x 254.3 x 6.5 mm |
| Weight | |
| 14.82 oz / 420.0 g | 18.48 oz / 524.0 g Wi-Fi only version - 523 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Optical in-screen fingerprint | |
| Features | |
| Stylus | |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Mountain gray, Cloud blue, Rose blush | |
Display
| Size | |
|---|---|
| 10.5-inch, 81.93% screen-to-body | 10.9-inch, 81.69% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED, HDR | IPS LCD, 90Hz |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 16:10 ratio, 288 PPI | 2304x1440px, 249 PPI |
| Features | |
| HDR support, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| 1.7 (Good) | Untested |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Snapdragon 855 SM8150 (7 nm) | Exynos 1380 S5E8835 (5 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2840 MHz Kryo 485 |
Octa-core 2400 MHz |
| GPU | |
| Adreno 640 | Mali G68 MP5 |
| Memory | |
| 8GB (LPDDR4)/256GB 6GB/128GB |
6GB/128GB 8GB/256GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 1000 GB | |
| OS | |
| Android (12, 11, 10, 9.0 Pie) | Android (13) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 7040 mAh | 8000 mAh |
| Charging | |
| Fast charging | |
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Dual camera | Single camera |
| Main camera | |
| 13 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Focal length: 26 mm Sensor size: 1/3.4" Pixel size: 1 μm |
8 MP |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Pixel size: 1.12 μm |
|
| Video recording | |
| 4K UHD (30 fps) | Yes |
| Front | |
| 8 MP (Dual-Camera) | 12 MP |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.3 |
| WLAN | |
| dual-band MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 3.1 | Type-C |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Hall (for flip covers), Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Wi-Fi positioning | GPS, A-GPS |
| Other | |
| ANT+, Tethering, Computer sync, OTA sync | Tethering, Computer sync, OTA sync |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | Album art cover, Background playback |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | Wireless screen share |
| Additional microphone(s) | |
| Yes | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | |
Alternative variants
with 128 GB storage
| Memory | 6GB/128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $650 |
With 8GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 8GB/256GB |
|---|---|
with LTE support
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
|---|---|
| TDD Bands | 38, 40, 41 |
| 3G Bands | 5, 8, 4, 2, 1 |
| Data Speed | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s) |
| SIM type | Nano SIM |
Wi-Fi Only
| Weight | 18.45 oz / 523.0 g |
|---|---|
Discover more
|
|