Samsung Galaxy Tab S10 FE+ vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ 5G Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab S10 FE+ | Xiaomi Redmi Note 15 Pro+ 5G |
|
Released
·
Apr 03, 2025
|
Released
·
Dec 25, 2025
|
|
13.1-inch · 2560x1600px
|
6.8-inch · 2772x1280px
|
|
Single camera
|
Dual camera
|
|
8GB · 128GB
|
8GB · 256GB
|
|
10090 mAh
|
6500 mAh
|
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Apr 02, 2025 | Dec 18, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 8GB/128GB - $649 | €749 12GB/256GB - $749 |
8GB/256GB - €550 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 11.83 x 7.67 x 0.24 inches 300.6 x 194.7 x 6.0 mm |
6.43 x 3.08 x 0.32 inches 163.3 x 78.3 x 8.2 |
| Weight | |
| 23.56 oz / 668.0 g Wi-Fi only version - 664 g |
7.30 oz / 207.0 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum Frame: Aluminum | Back: Glass (Corning Gorilla Glass) Frame: Aluminum |
| Resistance | |
| Yes; IP68 | Water, Dust; IP69 |
| Biometrics | |
| Fingerprint (touch) | Optical in-screen fingerprint |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | |
| Colors | |
| Black, Grey, Blue | Glacier Blue, Mocha Brown, Black |
Display
| Size | |
|---|---|
| 13.1-inch, 85.00% screen-to-body | 6.8-inch, 89.65% screen-to-body |
| Type | |
| IPS LCD, 90Hz, 800 nits | AMOLED, 120Hz, Dolby Vision, 3200 nits |
| Resolution | |
| 2560x1600px, 230 PPI | 2772x1280px, 19.5:9 ratio, 447 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Victus 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| 779 (Poor) | 3178 (Excellent) |
| Bright Min | |
| 2.1 (Average) | 1.9 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Exynos 1580 (5 nm) | Snapdragon 7s Gen 4 SM7635-AC (4 nm) |
| Processor | |
| Octa-core | Octa-core 1x2.7GHz Cortex-A720 3x2.4GHz Cortex-A720 4x1.8GHz Cortex-A520 |
| GPU | |
| Mali G68 MP5 | Adreno 810 |
| Memory | |
| 8GB/128GB 12GB/256GB | 8GB/256GB (UFS 2.2) 12GB/256GB 12GB/512GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 2048 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (15) | Android (15) |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| 1354 | 1234 |
| GeekBench 6 Multi | |
| 3907 | 3228 |
| 3D Mark High | |
| 1289 | 1113 |
| 3D Mark Low | |
| 1279 | 1055 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 10090 mAh, Li - Ion | 6500 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | Fast charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W | Wired: 100.0W |
Battery Life Estimate
7h 40min
Browsing
17h 13min
Video
11h 22min
Gaming
10h 46min
Battery Life Estimate
7h 37min
Browsing
20h 24min
Video
10h 23min
Gaming
7h 58min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Dual camera |
| Main camera | |
| 13 MP | 200 MP (OIS, PDAF) Aperture size: F1.7 Focal length: 23 mm Sensor size: 1/1.4" Pixel size: 0.56 μm |
| Second camera | |
| 8 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 15 mm Sensor size: 1/4" Pixel size: 1.12 μm |
|
| Flash | |
| LED | |
| Video recording | |
| Yes | 4K UHD (30 fps), 1080p (120 fps) HDR |
| Front | |
| 12 MP | 32 MP Video capture: 1080p (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
131
Overall
142
Photo
121
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.3 | 5.4 |
| WLAN | |
| Wi-Fi 6 Wi-Fi Direct 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
Wi-Fi 6E Wi-Fi Direct, Hotspot |
| USB | |
| Type-C | Type-C, USB 2.0 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Location | |
| GPS, A-GPS | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Infrared |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| No 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | Dolby Atmos |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| 5G Ready | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n28, n38, n40, n41, n48, n66, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
| LTE Bands | |
| 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 32, 66 | |
| TDD Bands | |
| 38, 40, 41, 48 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 6, 8 | |
| SIM type | |
| Nano SIM, eSIM | eSIM, Dual Nano SIM |
Alternative variants
Wi-Fi Only
| Weight | 23.42 oz / 664.0 g |
|---|---|
With 12GB RAM and 256GB internal storage
| Memory | 12GB/256GB |
|---|---|
Discover more
|
|