Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) vs Apple iPad (2020) Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy Tab A 8.4 (2020) | Apple iPad (2020) |
|
Released
·
Apr 27, 2020
|
Released
·
Sep 18, 2020
|
|
8.4-inch · 1920x1200px
|
10.2-inch · 2160x1620px
|
|
Single camera
|
Single camera
|
|
3GB · 32GB
|
3GB · 32GB
|
|
5000 mAh
|
8827 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Mar 25, 2020 | Sep 15, 2020 |
| Prices (MSRP) | |
| $240 | 3GB/32GB - $459 3GB/128GB - $559 Wi-Fi only version - $329 |
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 7.95 x 4.93 x 0.28 inches 201.9 x 125.2 x 7.1 mm |
9.87 x 6.85 x 0.30 inches 250.6 x 174.1 x 7.5 mm |
| Weight | |
| 10.9 oz / 309.0 g | 17.46 oz / 495.0 g Wi-Fi only version - 490 g |
| Materials | |
| Back: Aluminum | Back: Aluminum |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock | Fingerprint (touch) |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control |
| Colors | |
| Mocha | Silver, Space gray, Gold |
Display
| Size | |
|---|---|
| 8.4-inch, 80.91% screen-to-body | 10.2-inch, 73.86% screen-to-body |
| Type | |
| TFT | IPS LCD, 500 nits |
| Resolution | |
| 1920x1200px, 16:10 ratio, 270 PPI | 2160x1620px, 4:3 ratio, 265 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass 3 | |
| Features | |
| Oleophobic coating, Ambient light sensor | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | Untested |
| Bright Min | |
| Untested | 1.7 (Good) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7904 (14 nm) | Apple A12 Bionic APL1W81 (7 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 2x1.8GHz Cortex-A73 6x1.GHz Cortex-A53 |
Quad-core Vortex and Tempest |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Apple G11P |
| Memory | |
| 3GB (LPDDR4)/32GB | 3GB/32GB 3GB/128GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie) | iPadOS (14.x) |
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 8827 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Fast charging | |
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
11h 13min
Gaming
4h 50min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Single camera | Single camera |
| Main camera | |
| 8 MP (Autofocus) Aperture size: F1.9 Pixel size: 1.12 μm |
8 MP (Autofocus, BSI sensor) Aperture size: F2.4 |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) | 1080p (30 fps), 720p (120 fps) Time-lapse video, EIS |
| Front | |
| 5 MP | 1.2 MP (HDR) Video capture: 720p |
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 4.2 |
| WLAN | |
| dual-band Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | dual-band MIMO 802.11 a, b, g, n, ac |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Lightning |
| Sensors | |
| Accelerometer, Ambient light sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor |
| Location | |
| GPS, Glonass | GPS, A-GPS, Glonass, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| ANT+ | UMA (Wi-Fi Calling) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Multiple speakers | Multiple speakers |
| Features | |
| Album art cover, Background playback | |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
Cellular
| LTE Bands | |
|---|---|
| 2, 3, 4, 5, 7, 13, 20, 66 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 66, 71 |
| TDD Bands | |
| 34, 38, 39, 40, 41 | |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s, UMTS |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
Alternative variants
with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $559 |
Wi-Fi only
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $329 |
Wi-Fi only with 128GB storage
| Memory | 128GB |
|---|---|
| Weight | 17.28 oz / 490.0 g |
| Prices (MSRP) | $429 |
Discover more
|
|