Samsung Galaxy M30 vs Samsung Galaxy S25 Ultra Specs Comparison
Compare mobile phone specifications of up to three devices at once. Our specs comparison tool helps you find and compare the perfect phone for your needs.
|
|
|
| Samsung Galaxy M30 | Samsung Galaxy S25 Ultra |
|
Released
·
Mar 07, 2019
|
Released
·
Feb 07, 2025
|
|
6.4-inch · 2280x1080px
|
6.9-inch · 3120x1440px
|
|
Triple camera
|
Quad camera
|
|
6GB · 128GB
|
12GB · 256GB
|
|
5000 mAh
|
5000 mAh
|
| Check prices | |
| Check Accessories | Check Accessories |
Availability
| Officially announced | |
|---|---|
| Feb 27, 2019 | Jan 22, 2025 |
| Prices (MSRP) | |
| 12GB/256GB - $1299 | €1449 12GB/512GB - $1420 12GB/1TB - $1660 |
|
Design
| Dimensions | |
|---|---|
| 6.26 x 2.96 x 0.33 inches 159 x 75.1 x 8.5 mm |
6.41 x 3.06 x 0.32 inches (~0.36 inches with camera bump) 162.8 x 77.6 x 8.2 mm (~9.1 mm with camera bump) |
| Weight | |
| 6.14 oz / 174.0 g | 7.69 oz / 218.0 g |
| Materials | |
| Back: Plastic | Back: Glass (Corning Gorilla Glass Victus 2) Frame: Titanium |
| Resistance | |
| Water, Dust; IP68 | |
| Biometrics | |
| 2D Face unlock, Fingerprint (touch) | Ultrasonic in-screen fingerprint |
| Features | |
| Soft keys | Stylus |
| Keys | |
| Right: Volume control, Lock/Unlock key | Right: Volume control, Lock/Unlock key |
| Colors | |
| Black, Blue | Titanium Silverblue, Titanium Black, Titanium Whitesilver, Titanium Gray |
Display
| Size | |
|---|---|
| 6.4-inch, 86.66% screen-to-body | 6.9-inch, 90.30% screen-to-body |
| Type | |
| Super AMOLED | Dynamic AMOLED, 120Hz, HDR, 2600 nits |
| Resolution | |
| 2280x1080px, 19.5:9 ratio, 395 PPI | 3120x1440px, 19.5:9 ratio, 498 PPI |
| Protection | |
| Corning Gorilla Glass Armor 2 | |
PhoneArena Display Test
| Bright Max (20% APL) | |
|---|---|
| Untested | 2373 (Excellent) |
| Bright Min | |
| Untested | 0.8 (Excellent) |
Learn more on our
PhoneArena Display Test Results page.
Hardware
| System chip | |
|---|---|
| Samsung Exynos 7 Octa 7904 (14 nm) | Snapdragon 8 Elite for Galaxy SM8750-AB (3 nm) |
| Processor | |
| Octa-core 1800 MHz ARM Cortex-A73 and ARM Cortex-A53 |
Octa-core 2x4.47GHz Oryon V2 PhoenixL 6x3.53GHz Oryon V2 PhoenixM |
| GPU | |
| Mali-G71 MP2 | Adreno 830 |
| Memory | |
| 6GB (LPDDR4)/128GB 4GB/64GB |
12GB (LPDDR5X)/256GB (UFS 4.0) 12GB/512GB 12GB/1024GB |
| Storage expansion | |
| microSDXC up to 512 GB | not expandable |
| OS | |
| Android (9.0 Pie, 8.1 Oreo) | Android (15), up to 7 OS updates |
PhoneArena Performance Test
| GeekBench 6 Single | |
|---|---|
| Untested | 3137 |
| GeekBench 6 Multi | |
| Untested | 9769 |
| 3D Mark High | |
| Untested | 6208 |
| 3D Mark Low | |
| Untested | 2981 |
Learn more on our
PhoneArena Performance Test Results page.
Battery
| Type | |
|---|---|
| 5000 mAh | 5000 mAh, Li - Ion |
| Charging | |
| Qualcomm Quick Charge 2.0, Samsung Adaptive Fast Charging | Fast charging Qi wireless charging, Reverse wireless charging |
| Charge speed | |
| Wired: 45.0W Wireless: 15.0W |
|
Battery Life Estimate
Untested
Browsing
Untested
Video
Untested
Gaming
Untested
Battery Life Estimate
8h 0min
Browsing
20h 49min
Video
8h 54min
Gaming
14h 21min
Camera
| Rear | |
|---|---|
| Triple camera | Quad camera |
| Main camera | |
| 13 MP (PDAF) Aperture size: F1.9 Focal length: 27 mm Sensor size: 1/3.1" Pixel size: 1.12 μm |
200 MP (OIS, Laser and PDAF) Sensor name: Samsung ISOCELL HP2 Aperture size: F1.7 Focal length: 24 mm Sensor size: 1/1.3" Pixel size: 0.6 μm |
| Second camera | |
| 5 MP (Ultra-wide) Aperture size: F2.2 Focal Length: 12 mm Sensor size: 1/5" Pixel size: 1.12 μm |
50 MP (Ultra-wide, PDAF) Sensor name: Samsung JN3 Aperture size: F1.9 Pixel size: 0.7 μm |
| Third camera | |
| 5 MP (Depth information) Aperture size: F2.2 |
10 MP (Telephoto, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX754 Optical zoom: 3.0x Aperture size: F2.4 Focal Length: 67 mm Sensor size: 1/3.52" Pixel size: 1.12 μm |
| Fourth camera | |
| 50 MP (Telephoto, Periscope, OIS, PDAF) Sensor name: Sony IMX854 Optical zoom: 5.0x Aperture size: F3.4 Focal Length: 111 mm Sensor size: 1/2.52" Pixel size: 0.7 μm |
|
| Flash | |
| LED | LED |
| Video recording | |
| 1080p (30 fps) Video calling, Video sharing |
8K UHD (30 fps), 4K UHD (120 fps), 1080p (240 fps) HDR, Continuous autofocus, Picture-taking during video recording |
| Front | |
| 16 MP Video capture: 1080p (30 fps) |
12 MP (PDAF, HDR) Video capture: 4K UHD (60 fps) |
N/A
Overall
N/A
Photo
N/A
Video
158
Overall
165
Photo
150
Video
Connectivity & Features
| Bluetooth | |
|---|---|
| 5.0 | 5.4 |
| WLAN | |
| dual-band Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac | Wi-Fi 6,Wi-Fi 6E,Wi-Fi 7 Wi-Fi Direct, Hotspot 802.11 a, b, g, n, ac, ax |
| USB | |
| Type-C, USB 2.0 | Type-C, USB 3.2 |
| Sensors | |
| Accelerometer, Gyroscope, Compass, Proximity sensor | Accelerometer, Gyroscope, Compass, Barometer, Ambient light sensor, Proximity sensor |
| Hearing aid compatible | |
| M3/T4 | |
| Location | |
| GPS, A-GPS, Glonass, BeiDou | GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, Wi-Fi positioning |
| Other | |
| VoIP, Tethering, Computer sync, OTA sync | NFC, Ultra Wideband (UWB) |
Multimedia
| Headphones | |
|---|---|
| 3.5mm jack | No 3.5mm jack |
| Speakers | |
| Earpiece, Loudspeaker | Earpiece, Multiple speakers |
| Features | |
| Dolby Atmos, Album art cover, Background playback | aptX, aptX-HD |
| Screen mirroring | |
| Wireless screen share | |
| Radio | |
| FM | |
| Additional microphone(s) | |
| Noise cancellation | |
Cellular
| 5G Bands | |
|---|---|
| n1, n2, n5, n7, n25, n28, n41, n66, n71, n77, n78, n257, n258, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave International version - n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|
| LTE Bands | |
| 1, 3, 5, 8, 20 | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 66, 71 International version - 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | |
| 40, 41 | 38, 39, 40, 41, 48 International version - 38, 39, 40, 41 |
| 3G Bands | |
| 1, 2, 5, 8 | 1, 2, 4, 5, 8 |
| Data Speed | |
| LTE-A, HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s, HSUPA 5.76 Mbit/s | LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42.2 Mbit/s |
| Dual SIM | |
| Yes | |
| SIM type | |
| Nano SIM | Nano SIM, eSIM |
| VoLTE | |
| Yes | |
Regulatory Approval
| FCC approval | |
|---|---|
| Date approved: Feb 13, 2019 FCC ID value: A3LSMM305F | Date approved: Nov 26, 2024 FCC ID value: A3LSMS938U |
| Measured SAR | |
| Head: 0.28 W/kg Body: 0.39 W/kg Simultaneous Transmission: 1.24 W/kg Wireless Router: 0.93 W/kg |
Head: 1.26 W/kg Body: 0.64 W/kg Simultaneous Transmission: 1.19 W/kg |
Alternative variants
with 64 GB storage
| Memory | 4GB/64GB |
|---|---|
With 512GB internal storage
| Memory | 512GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1420 |
With 1TB internal storage
| Memory | 1024GB |
|---|---|
| Prices (MSRP) | $1660 |
International
| 5G Bands | n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n38, n40, n41, n66, n75, n77, n78, SA, NSA, Sub-6 |
|---|---|
| LTE Bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 66 |
| TDD Bands | 38, 39, 40, 41 |
| SIM type | Dual Nano SIM + eSIM |
Discover more
|
|